Beste Klub lede en vriende,
In opvolg van die onlangse, en hoogs suksesvolle, Peter Hengst Gedenkdag en die EAA se Sun & Fun, waar ons klub nagenoeg 107 vliegtuie vir die naweek gehad het, asook die onlangse Kranskop Sweefklub se suksesvolle TMG dag, nooi ons u uit na Brits Vliegklub se jaareind funksie. Op Saterdag 12 Desember hou ons ‘n lekker Bring en Braai. Die klub sal bykosse verskaf. Hou solank hierdie middag en aand oop vir lekker klubvlieg en kuier vanaf 17h00.

Brits Flying Club has again had a busy and active year which is almost behind us. The successful Peter Hengst Memorial Fly-in and EAA Sun & Fun held on 14 November, as well as the KGC – SSSA Touring Motor Glider day on 28 November have again proven how vibrant Brits Flying Club is. Please join us on Saturday, 12 December, for our year-end Christmas Party. To allow for late afternoon flying, the party will only kick off from around 17h00. It will be in the form of a relaxed Bring&Braai. Salads, pap and gravy will be supplied by the club. Make sure you get this one in your diary. We are looking forward to seeing you.
Club greetings.